Aby šlo maľovanie od ruky

Náročnosť:

3/5
Print Friendly and PDF
Jak správně malovat?

Nech už ste maliar amatér či profesionál, s Primalexom nie je dôvod k obavám ani v jednom prípade. I úplný začiatočník, ktorý dodrží naše desatoro, ohromí svoje okolie bezchybným výsledkom. Pustite sa bez obáv do svojho Projektu na víkend a zútulnite si domov.

Nepodceňte prípravu

Verte, že poriadná príprava je veľakrát dôležitejšia ako samotné maľovanie. Pokiaľ sa vám nábytok nechce vysťahovať z miestnosti úplne preč, premiestite ho do j stredu miestnosti. Uľahčíte si tak prístup ku stenám aj stropu. Všetok nábytok potom prekryje zakrývacou fóliou. Nepodceňte ani zakrytie všetkých zásuviek, vypínačov či podlahových líšt, ktoré vo väčšine prípadov postačí oblepiť krycou páskou. Správne zakrytie oceníte hlavne pri následnom úpratovaní.

Na farbe nešetrite

Fráza „Nie sme tak bohatí, aby sme si mohli dovoliť lecné veci.“ platí aj v prípade maľovania. Použití drahšej, ale umývateľnej farby sa oplatí hlavne na miestach, kde je zvýšená šanca ich otrenia alebo zašpinenia. Bežné škvrny tak možno zo steny zotrieť len hubkou a saponátom.

Prečítajte si návody

Na trhu je farieb veľké množstvo a každá často vyžaduje inú prípravu. Zo zle pripravenou farbou sa často zložito pracuje a môže nám pokaziť celý výsledok. Niektoré farby je napríklad potrebné riediť, iné nie.

Farbu poriadne premiešajte

Pokiaľ vám tento bod znie banálne, verte, že zle premiešaná farba je jedným z najčastejších dôvodov, prečo výsledok maľovanie nie je taký, aký ste si vysnili. Farbu je dôležité premiešať nielen pred maľovaním, ale i v jeho priebehu, pretože farebné pigmenty majú tendenciu sa usadzovať na dne.

Hlavne bezpečne

V priebehu celej prípravy či maľovania je dôležité dávať pozor nielen na nábytok, ale i sám na seba. Ušetríte si čas strávený v kúpeľni či zničené oblečenie.

Zapojte svojich blízkych

Všetky práce idú lepšie od ruky, keď na ňu človek nie je sám. Pri zapojení rodiny vás tak čaká stmeľujúci zážitok, po ktorom bude všetkých zúčastnených hriať pocit dobre vykonanej práce.

Nezabudnite na penetráciu

Nezabudnúť pri maľovaní penetráciu je veľmi dôležité. Penetrácia sa používa prevažne na spevnenie rôznorodých podkladov a k zjednotení nasiakovasti. Prečo je potrebné penetrovať vám ukáže jednoduchý test – niekoľkokrát prejdite jedno miesto valčekom, pokiaľ na ňom zachytáva pôvodná farba, penetráciu rozhodne nepreskočte. Pokiaľ sa však i napriek tomu rozhodnete penetráciu vynechať, riskujete, že sa vám nový náter bude lúpať a budú na ňom viditeľné mapy.

Všetko si po sebe upracte

Pokiaľ ste dodržovali všetky predchádzajúce odporúčania, upratovanie vám nezaberie toľko času. Stačí len zložiť ochranné fólie a lepiacu pásku a vrátiť nábytok na pôvodné miesto. Alebo môžeme maľovanie využiť ku zmene a nábytok v miestnosti si rozložiť inak.

V prípade núdze sa poraďte

Internet je dnes už miestom, kde nájdete rady takmer na všetko. Pokiaľ si ale s niečím nie ste istí, ale bojíte sa to priznať a požiadajte nás o radu. Na webové stránce primalex.sk/poradna sa s vami radi podelíme o všetko, čo o maľovaní vieme.

Podaril sa váš Projekt na víkend? Zdieľajte to s nami: #projektnavikend

Nakúpte ľahko na eshope

K vyzdvihnutiu už po 2 h

Najväčšia sieť mal. potrieb

Poradenstvo pri výbere

K vyzdvihnutiu už po 2 h

Najväčšia sieť mal. potrieb

Poradenstvo pri výbere

Primalex Ceramic

Čistiteľná interiérová farba, bežné škvrny možno jednoducho odstrániť hubkou.

Primalex Univerzálna penetrácia

Prostriedok určený pre zníženie nasiakovasti a spoľahlivé spevnenie rôznorodých podkladov.

Ďalšie projekty

Radi by ste svojmu interiéru dopriali premenu v podobe nového farebného odtieňa, ktorý je ale úplne odlišný od pôvodného náteru? Aby pri premaľovaní tmavých stien na svetlú farbu či naopak náter dobre prekryl pôvodný odtieň a zároveň sa nezačal šúpať, je potrebné dodržať niekoľko dobrých rád. Potom bude farebná premena vyzerať ako od profesionálneho maliara izieb.
Aj napriek tomu, že predsieň alebo chodba nepatria medzi najdôležitejšie miestnosti v dome či byte, denne tadeto prechádza veľké množstvo ľudí a okrem členov rodiny je na očiach aj všetkým návštevám. Veľký pohyb na chodbe a v predsieni sa potom nepochybne prejaví i na ich stenách. Šmuhám od topánok alebo mastným odtlačkom sa skrátka nevyhnete. S nátermi Ceramic ale ľahko vyčarujete znova čisté steny ako po vymaľovaní.