Z tmavej na svetlú a naopak

Náročnosť:

3/5
Print Friendly and PDF
primalex 1-41-nahled

Radi by ste svojmu interiéru dopriali premenu v podobe nového farebného odtieňa, ktorý je ale úplne odlišný od pôvodného náteru? Aby pri premaľovaní tmavých stien na svetlú farbu či naopak náter dobre prekryl pôvodný odtieň a zároveň sa nezačal šúpať, je potrebné dodržať niekoľko dobrých rád. Potom bude farebná premena vyzerať ako od profesionálneho maliara izieb.

Nevyhnutné pomôcky

Predtým, ako sa pustíte do samotného maľovania, pripravte si všetky potrebné pomôcky. Na zakrytie stropu, podlahových líšt, zásuviek či vypínačov využite maskovaciu pásku. Podlahu a koberec ochráni zakrývacia alebo textilná sacia fólia. Ďalej sa nezaobídete bez štetca a maliarskeho valčeka, ku ktorému je možné dokúpiť teleskopickú tyč, vďaka ktorej sa vyhnete lezeniu po rebríku. Praktickou pomôckou je tiež stieracia mriežka, ktorá slúži na otrenie prebytočnej farby.

Začnite penetračným náterom

Aby výsledok premeny splnil všetky očakávania a farba sa po čase nezačala šúpať, je potrebné súčasný náter napenetrovať. Na steny s viacerými nátermi zvoľte hĺbkovú penetráciu, na nové povrchy stačí univerzálna penetrácia. Penetračný náter je dôležitý, pretože zaisťuje dôkladné spevnenie povrchu, zjednotí jeho savosť a zvýši priľnavosť ďalších vrstiev náterov.

Ako na to…?

Odborník radí

Penetračný prostriedok nanášajte rovnomerne a len také množstvo, ktoré je podklad schopný vsiaknuť. Inak sa na stene vytvorí lesklý film, ktorý zhorší priľnavosť ďalšieho náteru a samotnú aplikáciu následných vrstiev farby.

Koľko farby nakúpiť?

Skôr, ako sa vydáte do obchodu s farbami, zmerajte si, koľko metrov štvorcových sa bude natierať, aby ste vedeli, koľko farby spotrebujete. Výdatnosť farby je uvedená vždy na obale produktu. Pri plánovaní, koľko farby nakúpiť, počítajte rozhodne s dvoma vrstvami náteru. V špecializovaných predajniach vám s množstvom a vybraným odtieňom radi poradia.

Ako na to…?

Odborník radí

Neviete si rady, z akých náterov vyberať? Vyskúšajte napríklad interiérové umývateľné farby Primalex Essence, ktoré sa vyznačujú vysokým krytím, parapriepustnosťou a odolnosťou voči znečisteniu a oteru za mokra. Sú určené na maľovanie stien a stropov minerálnych omietok aj sadrokartónových priečok v obytných interiéroch. Vďaka svojej mechanickej odolnosti sú ideálne tiež do kuchýň a kúpeľní, kde dochádza ku kontaktu s vodou a parou. Farby Essence môžete vyberať z palety 42 zamatovo matných odtieňov, ktoré boli inšpirované čistým škandinávskym štýlom.

Viete, ako správne maľovať?

Nech už ste maliar amatér či profesionál, s Primalexom nie je dôvod k obavám. Než sa pustíte do svojho Projektu na víkend, prečítajte si rady v tomto článku.

Podaril sa váš Projekt na víkend? Zdieľajte to s nami: #projektnavikend

Nakúpte ľahko na eshope

K vyzdvihnutiu už po 2 h

Najväčšia sieť mal. potrieb

Poradenstvo pri výbere

K vyzdvihnutiu už po 2 h

Najväčšia sieť mal. potrieb

Poradenstvo pri výbere

Primalex Essence báza

Umývateľná, matná a vysoko krycia interiérová farba s jednoduchou aplikáciou.

Primalex Hĺbková penetrácia

Vodou riediteľný prostriedok určený pre zníženie savosti a spevnenie predchádzajúcich podkladov.

Primalex Univerzálna penetrácia

Prostriedok určený pre zníženie savosti a spoľahlivé spevnenie rôznorodých podkladov.

Ďalšie projekty

Útulnú domácnosť tvoria detaily. Práve pomocou nich sa môžete odlíšiť a zanechať dojem u svojich návštev. Netradičné doplnky, akými sú atypický vešiak na oblečenie zo starého rebríka alebo ručne maľovaná krabička na vreckovky, vám navyše pomôžu zorganizovať si domácnosť. Váš domov tak bude uprataný a bude pôsobiť elegantne.
Či už bývate v dome alebo v malom byte, nezaobídete sa bez pracovného kútika. Využijete ho nielen k vybavovaniu rôznych dokumentov nevyhnutných pre chod domácnosti, ale takisto aj k odpočinku s knihou alebo pri písaní domácich úloh s deťmi. Spoločne s moderátorkou Terezou Tobiášovou vám poradíme, ako si takéto pracovné miesto čo najviac zútulniť. Okrem praktických doplnkov a dekorácií vyskúšajte taktiež hravú farebnú výmaľbu.
Premýšľate nad tým, ako sa počas adventného zhonu konečne naladiť na pohodovú vianočnú atmosféru? Skúste si vyrobiť svietniky zo zaváraninových pohárov a užívajte si upokojujúci pohľad na svetelné efekty, ktoré vytvára sviečka skrz sklo. Prípadne si svoju domácnosť vyzdobte modrobielou zimnou dekoráciou s motívom lesa. K Vianociam taktiež neodmysliteľne patrí zlatá výzdoba!