Ako zrenovovať staré drevené okno

Náročnosť:

5/5
Print Friendly and PDF
balakryl-okno-19-midsize

Pokiaľ doma máte staré drevené okná, iste budete súhlasiť, že sú nezameniteľnou súčasťou domu a dotvárajú jeho celkový vzhľad. Vplyvom času, počasia i mechanického opotrebovania však svoju krásu aj funkčnosť strácajú. Keď sa o ne ale budete riadne starať, nemusíte ich hneď meniť za nové, čo je navyše finančne dosť nákladné. Poradíme vám, ako otvorové výplne správne zrenovovať a ktorými farbami ich natrieť.

Okná natierajte pravidelne

Drevo je prírodný materiál, takže časom mení svoje vlastnosti. Rovnako ako napríklad ľudská koža. Preto sa s pribúdajúcim vekom nezaobíde bez pravidelnej starostlivosti. Zatiaľ čo svoju pokožku musíte premazávať každý deň, povrch okenných rámov stačí natrieť špeciálnym balzamom raz za rok. Tento balzam zacelí drobné mikrotrhlinky, aby do nich nezačala časom prenikať voda a náter dlhšie vydržal.

Renováciu zbytočne neodkladajte

Skôr, než sa pôvodná farba začne lúpať, je ideálne oknu dopriať nový náter. Pýtate sa, ako často by ste okná mali natierať? To závisí na druhu dreva a kvalite náteru, v akých klimatických podmienkach sa dom nachádza a či ide o náter vonkajších alebo vnútorných plôch. Renováciu okien sa ale určite nevyplatí odkladať. Ideálne je sa do nej pustiť za čo najvľúdnejšieho počasia. Je totiž potrebné okno vysadiť z rámu. Renováciu odporúčame urobiť vonku na záhrade, kde nie ste limitovaní miestom, a ešte si uľahčíte následné upratovanie.

Ako na to…?

Odborník radí

Vodouriediteľná farba Balakryl Základ vyplní všetky menšie praskliny a nerovnosti v dreve. Má výbornú kryciu schopnosť, rýchlo schne a možno ju použiť aj na natieranie detských hračiek a nábytku. Navyše vytvorí hladký povrch ideálny na aplikáciu vrchného náteru Balakryl Okná a dvere, ktorý odolá poveternostným vplyvom, odpudzuje vodu a neodlepuje sa ani pri vyšších teplotách.

Viete, ako správne natierať?

S našimi užitočnými tipmi vás už žiadna prekážka nezaskočí. Než sa pustíte do svojho Projektu na víkend, prečítajte si rady v tomto článku.

Podaril sa váš Projekt na víkend? Zdieľajte to s nami: #projektnavikend

Nakúpte ľahko na eshope

K vyzdvihnutiu už po 2 h

Najväčšia sieť mal. potrieb

Poradenstvo pri výbere

K vyzdvihnutiu už po 2 h

Najväčšia sieť mal. potrieb

Poradenstvo pri výbere

Balakryl Základ

Biela akrylátová farba vhodná na základné nátery okenných rámov, dverí či obloženia.

Balakryl Okná a dvere

Vrchná farba určená na nátery okenných rámov, dverí a ďalších drevených povrchov.

Balakryl Napúšťadlo

Bezfarebné fungicídne a insekticídne napúšťadlo pod lazúry aj farby.

Balakryl Kov 2v1

Základná aj krycia farba určená na nové aj renovačné nátery kovových povrchov.

Ďalšie projekty

Aj napriek tomu, že predsieň alebo chodba nepatria medzi najdôležitejšie miestnosti v dome či byte, denne tadeto prechádza veľké množstvo ľudí a okrem členov rodiny je na očiach aj všetkým návštevám. Veľký pohyb na chodbe a v predsieni sa potom nepochybne prejaví i na ich stenách. Šmuhám od topánok alebo mastným odtlačkom sa skrátka nevyhnete. S nátermi Ceramic ale ľahko vyčarujete znova čisté steny ako po vymaľovaní.
Trávite radi čas vonku na záhrade? Či už na terase zvyknete robiť večerné grilovačky, spoločné rodinné oslavy alebo si užívate samotu s knihou, mali by ste si jej prostredie poriadne zútulniť. Okrem príjemného posedenia oživí každú terasu či balkón vlastná kvetinová dekorácia. Drevený rebrík na kvety možno navyše farebne zladiť s ďalším záhradným nábytkom. A natrieť môžete rovno aj kvetináče – všetko s jedinou univerzálnou farbou Balakryl.
Chystáte sa skrášliť okolie svojho domu? Tak rozhodne nezabudnite na oplotenie! Väčšinou je práve plot okolo domu tým prvým, čo všetky prichádzajúce návštevy vidia. Nedovoľte preto, aby vám robil zbytočnú hanbu. Svoj starý plot pritom nemusíte hneď nahrádzať novým, stačí ho zrenovovať. Nový ochranný náter si zaslúžia nielen plotové latky, ale aj kovová vstupná bránka.