Ako zrenovovať staré drevené okno

Náročnosť:

5/5
Print Friendly and PDF
balakryl-okno-19-midsize

Pokiaľ doma máte staré drevené okná, iste budete súhlasiť, že sú nezameniteľnou súčasťou domu a dotvárajú jeho celkový vzhľad. Vplyvom času, počasia i mechanického opotrebovania však svoju krásu aj funkčnosť strácajú. Keď sa o ne ale budete riadne starať, nemusíte ich hneď meniť za nové, čo je navyše finančne dosť nákladné. Poradíme vám, ako otvorové výplne správne zrenovovať a ktorými farbami ich natrieť.

Okná natierajte pravidelne

Drevo je prírodný materiál, takže časom mení svoje vlastnosti. Rovnako ako napríklad ľudská koža. Preto sa s pribúdajúcim vekom nezaobíde bez pravidelnej starostlivosti. Zatiaľ čo svoju pokožku musíte premazávať každý deň, povrch okenných rámov stačí natrieť špeciálnym balzamom raz za rok. Tento balzam zacelí drobné mikrotrhlinky, aby do nich nezačala časom prenikať voda a náter dlhšie vydržal.

Renováciu zbytočne neodkladajte

Skôr, než sa pôvodná farba začne lúpať, je ideálne oknu dopriať nový náter. Pýtate sa, ako často by ste okná mali natierať? To závisí na druhu dreva a kvalite náteru, v akých klimatických podmienkach sa dom nachádza a či ide o náter vonkajších alebo vnútorných plôch. Renováciu okien sa ale určite nevyplatí odkladať. Ideálne je sa do nej pustiť za čo najvľúdnejšieho počasia. Je totiž potrebné okno vysadiť z rámu. Renováciu odporúčame urobiť vonku na záhrade, kde nie ste limitovaní miestom, a ešte si uľahčíte následné upratovanie.

Ako na to…?

Odborník radí

Vodouriediteľná farba Balakryl Základ vyplní všetky menšie praskliny a nerovnosti v dreve. Má výbornú kryciu schopnosť, rýchlo schne a možno ju použiť aj na natieranie detských hračiek a nábytku. Navyše vytvorí hladký povrch ideálny na aplikáciu vrchného náteru Balakryl Okná a dvere, ktorý odolá poveternostným vplyvom, odpudzuje vodu a neodlepuje sa ani pri vyšších teplotách.

Viete, ako správne natierať?

S našimi užitočnými tipmi vás už žiadna prekážka nezaskočí. Než sa pustíte do svojho Projektu na víkend, prečítajte si rady v tomto článku.

Podaril sa váš Projekt na víkend? Zdieľajte to s nami: #projektnavikend

Nakúpte ľahko na eshope

K vyzdvihnutiu už po 2 h

Najväčšia sieť mal. potrieb

Poradenstvo pri výbere

K vyzdvihnutiu už po 2 h

Najväčšia sieť mal. potrieb

Poradenstvo pri výbere

Balakryl Základ

Biela akrylátová farba vhodná na základné nátery okenných rámov, dverí či obloženia.

Balakryl Okná a dvere

Vrchná farba určená na nátery okenných rámov, dverí a ďalších drevených povrchov.

Balakryl Napúšťadlo

Bezfarebné fungicídne a insekticídne napúšťadlo pod lazúry aj farby.

Balakryl Kov 2v1

Základná aj krycia farba určená na nové aj renovačné nátery kovových povrchov.

Ďalšie projekty

Útulnú domácnosť tvoria detaily. Práve pomocou nich sa môžete odlíšiť a zanechať dojem u svojich návštev. Netradičné doplnky, akými sú atypický vešiak na oblečenie zo starého rebríka alebo ručne maľovaná krabička na vreckovky, vám navyše pomôžu zorganizovať si domácnosť. Váš domov tak bude uprataný a bude pôsobiť elegantne.
Či už bývate v dome alebo v malom byte, nezaobídete sa bez pracovného kútika. Využijete ho nielen k vybavovaniu rôznych dokumentov nevyhnutných pre chod domácnosti, ale takisto aj k odpočinku s knihou alebo pri písaní domácich úloh s deťmi. Spoločne s moderátorkou Terezou Tobiášovou vám poradíme, ako si takéto pracovné miesto čo najviac zútulniť. Okrem praktických doplnkov a dekorácií vyskúšajte taktiež hravú farebnú výmaľbu.
Premýšľate nad tým, ako sa počas adventného zhonu konečne naladiť na pohodovú vianočnú atmosféru? Skúste si vyrobiť svietniky zo zaváraninových pohárov a užívajte si upokojujúci pohľad na svetelné efekty, ktoré vytvára sviečka skrz sklo. Prípadne si svoju domácnosť vyzdobte modrobielou zimnou dekoráciou s motívom lesa. K Vianociam taktiež neodmysliteľne patrí zlatá výzdoba!